Languages

Císař Karel VI. povyšuje Maximiliana Lamberta svobodného pána von Klebelsberg do českého hraběcího stavu, uděluje mu predikáty Hoch- und Wohlgebohrn a Freyherr zu Thumbburg a polepšuje mu erb

description

Znak: popis na fol. 6b - 9b, miniatura na fol. 8a, 153 x 164 mm. Čtvrcený štít se srdečním štítkem, který je polcen. Vpravo v červeném leží v patě pole dvě turecké hlavy, každá s hnědým vousem a stříbrným turbanem a na nich stojí do středu obrácený stříbrný gryf s červeným jazykem. Vlevo ve zlatě jsou na zeleném pahorku 1) dva zelené jetelové trojlístky se zkříženými a nahoře prohnutými stonky. 1. a 4. ve stříbře jsou tři červená kosmá břevna. 2. a 3. v červeném je stříbrné kosmé břevno se třemi zlomenými šípy hrotem vzhůru 2). Na štítě spočívá hraběcí koruna a na ní tři korunované turnajské přílby. Klenoty: I. rostoucí gryf ze srdečního štítku držící v pařátech hlavy ze srdečního štítku, přikrývadla červeno - stříbrná; II. dvě křídla, pravé děleno zlato - černě, levé červeno - stříbrně, mezi nimi vyrůstá červeně oděná, zlatě korunovaná zlatovlasá panna bez rukou přepásaná stříbrnou uherskou šerpou, přikrývadla černo - zlatá; III. tři zkřížené šípy hroty vzhůru2), přikrývadla červeno - stříbrná. Miniatura je ve zlatém rámečku. Znak stojí na šedomodře zatravněném pahorku, hustě porostlém rezavými a purpurovými rostlinami. Vpravo od pahorku se táhne dozadu žlutá cesta lemovaná z obou stran trávníkem. Po cestě kráčí červeně oděný voják s černo - zlatou vysokou čepicí a s puškou přes rameno. Vpravo se nad cestou tyčí růžovo - okrová skála, nahoře porostlá zeleným křovím. Za křovím stojí zpustlý hrad sestávající se z hradby prolomené bránou a třemi kruhovými střílnami, válcovitého paláce s pěti okny (3,2) a s komínem a ze čtyřpatrové rovněž válcovité věže s oknem v každém patře. Zdivo je žlutorůžové, okna jsou hnědá brána má zelený vnitřek. Vlevo, přímo nad útesem, je k hradbě přilepen dům se třemi okny. Má stejnou barvu jako hrad a navíc hnědočervenou střechu. Z levého okraje rámečku teče do vnitřku miniatury řeka, která se za znakem ohýbá opět vlevo a znovu vpravo. Na jejím vzdálenějším břehu se za hradem modrá zalesněný kopec. Vlevo od znaku má řeka travnaté břehy a vede přes ní hnědý most, po němž jde červeně oděný muž v černém klobouku, který se opírá o černou hůl. Na bližším výběžku země do řeky roste křoví a jsou na něm červené siluety tří žen a jednoho muže. Vzdálenější výběžek země do řeky vlevo od znaku je pokračováním modrajícího se kopce vpravo od znaku. Zvedá se na něm nízký pahorek se zelenými stromy, za ním se modrá vyšší kopec, na jehož levém svahu je růžová zřícenina o dvou hranolových věžích a níž po svahu růžová válcovitá věž s modrou kuželovou střechou. Úplně vlevo v dálce je silueta dalšího kopce. Nad obzorem se klene růžová obloha, která vzhůru postupně přechází do modra s bílými oblaky. 1) V miniatuře je trojvrší. - 2) V miniatuře mají šípy zlatý dřík, železný hrot a červené opeření.  

institution
Národní muzeum - Historické muzeum
subcollection
Archiv Národního muzea
fund
Staré a jiné sbírky
group
Erbovní listiny
type
Archiválie
dating
18. století, 29.12.1733
date of issue
29. prosinec 1733
period/culture
29.12.1733
origin
Rakousko, Vídeň
dimension
Výška: 33,8 cm, Šířka: 28 cm
material
Papír
technique
Tisk
literature
Meraviglia 1886, s. 130, tab. 64; Blažek 1885, s. 32, tab. 17; Doerr 1900, s. 221; Schimon 1859, s. 73; Kneschke 1859-1870, V., s. 120-121; Hefner 1857, s. 9, tab. 10; Gotha Gfen 1848, s. 348-350; ČDK, kart. 449.
inventory number
(B) 671

similar subjects