Languages

Čepení pro nevěstu

description

Nasazovací čepení upevněné na plátěném čepci. Na lícové straně věnec s dýnkem, který vystupuje v týle do výšky, nahoře zakončený chocholkou ze skleněných vláken. Přední díl - okolek (čelenka) - je pošit barevnými skleněnými foukanými korálky a zrcátky. Kolem obličejové části je našit pruh sestavený z navlečených stříbrných penízků. Okolek je zhotoven z fialové tkaniny, která je hustě pošita kruhovými květy, sestavenými z barevných skleněných korálků. Základním rituálním úkonem tradiční svatby bylo čepení nevěsty - přijetí do společenství vdaných žen. Spočívalo v sejmutí věnce, vínku, a pokrytí hlavy nevěsty čepcem (zavití rouškou), který obecně označoval vdanou ženu a její manželský stav. Čepení prováděly ve starší době výhradně vdané ženy, kmotry nebo ženy z příbuzenstva.

institution
Národní muzeum - Historické muzeum
subcollection
Etnografická sbírka
fund
Lidový textil a doplňky
type
Etnologické a etnografické sbírky
dating
20. století, 1975
origin
Jihomoravský kraj, Jižní Morava, Slovácko, okres Uherské Hradiště, Hluk
dimension
Průměr: 23 cm, Výška: 23 cm, Délka po uvázání: 80 cm
material
Sklo, Skleněná vlákna, skleněné foukané korálky, zrcátka, penízky stříbrné barvy, tkanina, látkové květy, stříbrné třepení, stuhy vytkávané hedvábím
technique
Kombinovaná technika, Pošívání korálky, zrcátky, penízky, látkovými květy, stuhy
original owner
Předala správa kult. zařízení, odděleníi výstav, Vladštejnská 10, Praha 1 - Malá Strana, 1.7.1976. Zhotoveno roku 1975. Kroj byl pořízen u příležitosti výstavy v Belgii a Švédsku, zorganizoval pan Mitáček z Hluku, v roce 1975.
photo author
Bc. Olga Tlapáková, DiS.
copyright
Národní muzeum, Etnografické oddělení
inventory number
H4-93822
Related virtual exhibitions
Svatba

similar subjects